İade ve Garanti

Mağazamızdaki ürünler imalatçı veya ithalatçı firmaların garantisi altındadır ve her markanın kendi garanti koşulları geçerlidir.

Tüketici Kanunu’na göre, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ürünü teslim aldığınız ilk 7 (yedi) iş günü içerisinde

Ürün Değişimi

Değişimini istediğiniz ürün ile ilgili talebinizi, siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 7 (yedi) gün boyunca guvenevim.com’a iletebilirsiniz. Satın almış olduğunuz tüm ürünleri stok durumunun uygun olması halinde, farklı bir ölçü, malzeme, renk ve model ile ya da tamamen farklı bir ürün ile değiştirebilirsiniz.

Kullanıcıların dikkat etmesi gereken konular;

-Tarafınıza ulaşan ürünleri etiket ve bilgilendirme yapışkanlarını çıkarmadan ve ürüne zarar vermeyecek şekilde deneyiniz.
-Ürünün ölçüleri eviniz için uygun değil ise zorlamayınız, değişiminizi guvenevim.com’a 7 gün içinde bildirebilirsiniz.
-Değiştirilecek ürünlerin, orijinal ambalajlarında, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle birlikte eksiksiz bir şekilde, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış, yeniden satılabilir durumda olması ve ürünün orijinal faturasının da gönderilmesi gerekmektedir.
-Ürün, teslim aldığınız haliyle iade edilmelidir.(Orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilemez.)
-Gönderilen faturanın alt kısmında yer alan “Değişim / İade Bölümü” eksiksiz doldurulmalıdır.
-Faturasız değişimler kabul edilmemektedir.

Ürün iadesi

guvenevim.com sitesinden almış olduğunuz ürünü, teslimat tarihinden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde faturası ile birlikte iade edebilirsiniz. Faturasız ve kutusuz ürünlerde iade yapılamamaktadır.
Herhangi bir karışıklık yaşanmaması için iade departmanımızın adresi aşağıda yer almaktadır.
İade Adresi: Doğu Mah. Namık Kemal Caddesi No: 22/C Pendik / İstanbul

İade edilen ürünün tarafımıza ulaşmasıyla birlikte, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edilerek, iade süreci başlatılır. İade ürün bedeli, iade ettiğiniz ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 5 gün içinde ürünün iade tutarı tarafımızdan bankanıza yatırılır. Bankanıza bağlı olarak 10 iş günü içerisinde de ürün bedeli “artı bakiye” olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve guvenevim.com’un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur

İade sırasında kullanıcıların dikkat etmesi gereken konular;

-İade edilecek ürünlerin, orijinal ambalajlarında, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle birlikte eksiksiz bir şekilde, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış, yeniden satılabilir durumda olması ve ürünün orijinal faturasının da gönderilmesi gerekmektedir. Faturasız iadeler kabul edilmemektedir.

-İade edilecek ürün ile birlikte çeşitli kampanyalardan yararlanarak hediye ürün/ürünler alındıysa, bu ürün/ürünler de iade edilecek ürün ile birlikte geri gönderilmelidir.

-Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, iadesi kabul edilmemektedir. Aşağıdaki ürünlerin iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış ve denenmemiş olması şartına bağlıdır. (Her Türlü Ev Tekstil Ürünü, Her Türlü Kişisel Bakım Ürünü, Her Türlü Elektrikli Ev ve Mutfak Aletleri, Her Türlü Pişirme Ürünleri vb.).

-İadeniz, “Mesafeli Satış Sözleşmesi”nde yer alan Madde 5’teki “Cayma Hakkı” ve Madde 6’daki “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır. (bkz. Mesafeli Satış Sözleşmesi)

Önemli Not: Kurumlara kesilen faturalı ürünlerin iade ve değişiminde ürünlerin, kurumun düzenlemiş olduğu, ‘Ürün Birim Fiyatı+KDV’ şeklinde kesilmiş ‘İade Faturası’ ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

Kusurlu ürün iadesi:

Siparişleriniz paketlenmeden ve kargoya teslim edilmeden önce kalite kontrolünden geçmektedir. Ancak üründen kaynaklanan herhangi bir kusur olması durumunda iadelerinizi, aldığınız ürünün teslim tarihinden itibaren otuz (30) gün içerisinde yapabilirsiniz. Şikâyetiniz ilgili tedarikçi firmaya iletilecek, inceleme süreci sonucunda kullanımdan doğan bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza ödenecektir veya isteğe bağlı olarak başka ürünle değiştirilecektir.

Siparişim kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

Siparişinizi kontrol ettikten sonra imzalayarak teslim alınız. Eğer kargonuzda bir karışıklık ya da eksiklik varsa teslim almadan kargo görevlisine tutanak tutturarak iade etmelisiniz.

Siparişim kargodan hasarlı olarak çıkarsa ne yapmalıyım?

guvenevim.com.com web sayfamızdan yapmış olduğunuz alışverişiniz ilgili kargo şirketi tarafından teslim alındığı andan itibaren, size teslim edildiği ana kadar kargo firması güvencesi altında olup, sigortalı taşınmaktadır. Ambalajı ve kutusu zarar görmüş olan kargolarınız için kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturmanız gerekmektedir.

İade işleminizi gerçekleştirmeden önce, siparişinizle ilgili gerekli inceleme guvenevim.com, gerekli görüldüğü durumlarda, markanın yetkili servisi tarafından yapılmaktadır; konu ile ilgili muhatabınız guvenevim.com’dur.

Konu hakkında sorularınız devam ediyor ise mesai saatleri içerisinde 0(216) 307 10 94 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bize her zaman iletisim@guvenevim.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

İadenizin gönderimi:

İade etmek istediğiniz ürünleri 0(216) 307 10 94 numaralı Müşteri Hizmetleri’ne bildirebilirsiniz.